Úterý 14. 4. 2015
Viděli jsme, slyšeli jsme a už víme.....co se děje v České televizi ve studiu Ostrava, i když se zrovna nevysílá...

V úterý 14. dubna 2015 jsme se vydali po druhé hodině odpoledne od STOPky směrem do centra Ostravy na Dvořákovu ulici, kde již několik desetiletí sídlí Česká televize studio Ostrava, kde nám náš pan učitel Dan zařídil prohlídku studií, střižny a režisérské svatyně. Kolem půl třetí jsme dorazili před Českou televizi, kde nás již čekala naše průvodkyně Tereza Nováková. Nejdříve nás provedla dvěma studii, kde se natáčejí pořady, jako např. Bludiště, Počasí, Dobré ráno a další. V prvním studiu na nás čekala "zázračná " technika, která nás, ač jsme stáli před zelenou zástěnou, zobrazila stojící v přírodě. Dozvěděli jsme se o čtečkách, kamerách, proč studio vypadá tak, jak vypadá - výstupky na stěnách, na stropech visela spousta různorodých reflektorů, a kam se člověk podíval samé kabely....

Po prohlídce studií a televizním sestřihu pořadů studia Ostrava nás naše průvodkyně zavedla do střižny, kde nám na dalším sestřihu ukázali možnosti nastavení světel a kamer při natáčení pořadů, jak to mohlo vypadat ještě před několika lety, když se vše ještě uchovávalo na magnetických páskách, a dozvěděli jsme se spoustu nových věcí.

Nakonec jsme se vydali do již zmíněné svatyně pana režiséra. Po vstupu jsme si připadali jako v malé NASA - kam oko pohlédlo, všude monitory, televize, mixážní pulty, čudlíky a tlačítka, které slouží k ukázce různých efektů a triků - jeden z nich nás na úvod převedl ze zeleného studia do přírody. Pan režisér nám některé z nich ukázal, popovídal nám o tom, jak vznikají pořady, přímé přenosy apod.

V ČT jsme strávili necelé dvě hodinky, které byly nabité informacemi. Za tuto úžasnou možnost ČT Ostrava moc děkujeme!