Středa 3. 8. 2016
Celá soutěž byla rozdělena do čtyř částí- historický test, odhadování výsledků letošních LOH v Riu, odhadování výsledků kolektivních sportů na LOH v Riu a již výše zmíněnému házení do plastového kelímku.
Do soutěže se zapojilo celkem 24 dětí- 15 chlapců a 9 dívek. Ze soutěžících dětí je 21 z programu Apollo a 3 děti jsou z programu Kmotr. 2 chlapci se podobné soutěže zúčastnili i vloni při příležitosti hokejové MS v České republice.

Historická část

V této části dostali děti text s povídáním o historii letních olympijských her, jejíž součásti bylo 30 otázek, na které si všichni mohli najít odpovědi v přiloženém textu. Za celý test mohl každý soutěžící získat maximálně 50 bodů. Přestože se to nikomu nepovedlo, byly výsledky většiny dětí v testu vynikající. Celkem 8 dětí získalo 40 nebo více bodů, dalších 8 dětí získalo více než 30 bodů. Pouze 2 chlapci udělali test průměrně a dvěma se hodně nepovedl. Ostatní buď test neudělali celý (celkem 3), jedna ze soutěžících dívek test neodevzdala, takže nakonec dělalo tuto část pouze 23 dětí. Nejúspěšnější odpověď byla na otázku, která se týkala počtu našich sportovců na LOH 1932; správně odpověděli všichni.

Podle sportovních aktivit dětí byla historická část doplněna o 2 sporty- box a fotbal. Zatímco u boxu byly odpovědi většinou správné, u fotbalu se objevily mezi odpověďmi velmi zajímavé „perličky“, které ukazují, že i děti jsou především klubovým fotbalem již negativně ovlivněni a fotbal v provedení národních týmu na LOH jim moc neříká. Za všechny „perličky“ dvě odpovědi- Státem, který má nejúspěšnější medailovou bilanci na LOH v mužských fotbalových turnajích je Baník (ve skutečnosti je jím Maďarsko), naši fotbalisté porazili ve finále LOH v Moskvě Spartu (ve skutečnosti NDR).

Nejlépe s historickou částí poradili Metoděj (48 bodů), David (47 bodů), Ríša a Barča (oba 45 bodů)

Hody do plastového kelímku

V této soutěžící měl každý soutěžící k dispozici 15 předmětů (8 hráčů šprtce, šprtcový puk, 2 hrací kostky a 4 panáčky), které se měl pokusit buď hodit do plastového kelímku na vzdálenost lavice, nebo hodit jej tak, aby po hodu zůstal ve vymezeném čtverci kolem kelímku. Pokud vypadnul ze čtverce, soutěžící bod nezískal. Pokud předmět spadnul do kelímku, získal soutěžící 2 body (a to i v případě, že z něj vypadnul), pokud předmět aspoň zůstal po hodu ve čtverci, získal soutěžící 1 bod. V ostatních případech získal za hod 0 bodů. Každý soutěžící, který se do této části zapojil, získal automaticky 1 bod za účast.

Této části soutěže se zúčastnilo celkem 19 dětí. Systém bodování byl trochu nešťastně zvolený, takže šlo ve většině případů pouze o „drobné“ body. Nejlépe si s touto části poradili Vanesa (12 bodů), Matěj, Barča a Mirek (všichni 10 bodů). Vanesa házela tak, že jí nejvíce předmětů spadlo do kelímku- celkem 4.

Odhadování výsledků LOH v Riu

V této části každý soutěžící odpovídal na 32 otázek, přičemž ke každé bylo přidáno několik možností, z nichž si každý vybral u každé otázky 1 odpověď, o které byl nejvíce přesvědčen, že bude pravdivá. U každé možnosti byl uveden počet bodů, který soutěžící získal, pokud byl jeho odhad správný. Ohledně bodování platilo pravidlo: Čím méně bodů, tím jednodušší odpověď (a větší pravděpodobnost), že odpověď bude správná.

Tuto část soutěže dělalo 22 dětí. Pouze jedna otázka (týkající se moderního pětiboje) zůstala u soutěžících bez bodů, naopak otázka týkající se nejúspěšnější země v boxu podle počtu zlatých medailí měla 2 správné odpovědi. Nejvíce správných odhadů bylo na otázku, která se týkala počtu našich medaili v rychlostní kanoistice- správnou variantu Jednu nebo dvě (ve skutečnosti naši vybojovali 2 medaile) odhadlo celkem 13 soutěžících.

Tahle část byla vzhledem ke skutečnosti, že v průběhu soutěže skončil školní rok, připravena hned na začátku soutěže, takže se v ní v průběhu času objevilo hodně komplikací. U dvou otázek došlo k situaci, že se otázka stala zdánlivě zbytečnou. Šlo konkrétně o otázku týkající se umístění Martiny Sablíkové v cyklistické časovce a otázku ohledně počtu našich cyklistů, kteří postoupí do finále bikrosu. U bikrosu jsem se rozhodnul nakonec jako správnou odpověď uznat variantu Ani jeden, protože naši cyklisté si v této disciplíně účast na LOH nevybojovali (a logicky ani nemohli postoupit do finále), přestože hlavně ženám unikla účast velmi těsně. Otázku jsem nechal, protože bylo možné do poslední možné chvíle doufat, že nakonec v bikrosu mít účast budeme. Zcela jinak jsem se rozhodnul u otázky týkající se umístění Martiny Sablíkové v cyklistické časovce. Na rozdíl od bikrosařů si Martina Sablíková účast na LOH řádně vybojovala v cyklistické časovce 9. místem v redukovaném pořadí na loňském MS v cyklistice, ale protože nejezdí hromadné cyklistické závodu, bylo jí v účasti na LOH sprostě zabráněno. Protože Martina Sablíková nedostala možnost v časovce startovat, rozhodnul jsem se u této otázky anulovat všechny odpovědi a každému, kdo na otázku odpověděl jakýmkoliv způsobem (což bylo všech 22 soutěžících, kteří dělali tuto část soutěže, přičemž osmkrát byla vybrána varianta, že Martina Sablíková získá v Riu medaili) dát symbolický 1 bod.

Tato část soutěže podstatně rozhodla o vítězce celé soutěže. Nejúspěšnější v této části se umístila Tereza (81 bodů), s velkým odstupem za ní se umístil Adam Č. (60 bodů) a Katka (57 bodů). Tereza měla také nejvíce správných odhadů- celkem 17.

Kolektivní sporty

Novinkou soutěže byla část nazvána Kolektivní sporty. V této části soutěže si každý soutěžící, který se do ní zapojil, vylosoval jeden zápas ze základních skupin mužského fotbalového turnaje, jeden zápas ze základních skupin ženského fotbalového turnaje, jeden zápas ze základních skupin házenkářského turnaje mužů nebo žen, tři zápasy ze základních skupin volejbalového turnaje mužů nebo žen a jeden tým, který se zúčastnil některého z turnajů v basketbale, pozemním hokeji, vodním pólu nebo sedačkovém ragby. Úkolem soutěžícího bylo odhadnout u fotbalu, házené a volejbalu výsledek zápasu, u basketbalu, pozemního hokeje, vodního póla a sedačkového ragby odhadnout celkové umístění v turnaji.

Hodnocení bylo různé. U fotbalových zápasů bylo kromě přesného výsledku bodováno také rozdíl či počet vstřelených gólů jedním z týmů, ale pod podmínkou, že se správně odhadne vítěz zápasu nebo remíza. Házená měla velmi pestré bodové ohodnocení, zde na výsledku nezáleželo, hodnotil se součet gólů, počet vstřelených gólů jednotlivých týmu (navíc vše v toleranci), rozdíl ve skóre ve prospěch vítěze, přičemž pokud nebyl rozdíl uhádnutý, byl obodován i vítěz zápasu v závislosti na odhadu. Naopak volejbal byl hodnocen velmi přísně- vzhledem k omezené množině celkových možných výsledků (je jich pouze šest) a možnosti uhádnout výsledek setů vícekrát (každý zápas má minimálně 3 sety) byl obodován pouze správný odhad. Jedinou výjimkou byla situace, kdy někdo nesprávným výsledkem odhadnul vítězství setu ve prospěch týmu, který celý zápas prohrál, ale alespoň 1 set vyhrál. U odhadu přesného umístění byla tolerance 2 místa.

Do této části soutěže se zapojila 21 dětí. Nejlepší odhady měly Barča (32 bodů), Nela (30 bodů) a Dana (28 bodů). Co se týká jednotlivých sportů, tak fotbalové zápasy nejlépe odhadla Andrea (15 bodů), přesnému výsledku vylosovaného zápasu v házené se nejvíce přiblížila Nela (21 bodů), nejlepší odhady ve volejbale měl Leon (15 bodů- u výsledků celého zápasu Adam, který správně odhadnul celkový výsledek u všech tří vylosovaných zápasů, což ale znamenalo v součtu pouze 9 bodů), Gabriel jako jediný soutěžící správně u vylosovaného týmu odhadnul celkové umístění přesně (získal 9 bodů).